برای پر کردن دندان از چه موادی استفاده می شود؟

این حساسیت‌ها باید تنها چند هفته طول بکشد اما اگر طولانی‌تر شد، به دندانپزشک مراجعه کنید، دندانپزشک روش‌هایی برای کمک به شما ارائه خواهد داد. اگر دردی را احساس کردید که شبیه به دندان‌دردی واقعی بود، ممکن است بافت دچار تخریب شده باشد و یا نیاز به درمان کانال ریشه باشد. هنگام غذا خوردن و انتخاب مواد غذایی، پرکننده‌‌ها را در نظر داشته باشید. بهتر است که از مصرف غذاهای ترد و سخت خودداری کنید چون ممکن است باعث بیرون آمدن پرکننده شوند قبل از اینکه زمان کافی برای تثبیت داشته باشد. ما در مقدمه از پوسیدگی دندان (معمولا جزئی تا متوسط) به عنوان یکی از اهداف و علل انجام کلینیک دندانپزشکی یاد کردیم. اما، این تنها عاملی نیست که ما را به ترمیم دندان با مواد پر کننده سوق دهد.

  • بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی های رنگدار، دهان خود را بشوئید. [newline]مصرف دخانیات نیز میتواند موجب به وجود آمدن لکه و تغییر رنگ روی مواد پر کننده دندان شود.
  • زمان انتخاب نوع مناسب مواد پرکننده برای دندان خود، باید برخی از عوامل را در نظر بگیرید.
  • اغلب کامپوزیت به دندانپزشک امکان میدهد دندان را به مقدار خیلی کمتری (در مقایسه با پر کننده های طلا، پورسلین یا آمالگام) بتراشد تا آماده دریافت مواد پر کننده شود.
  • ترمیم طلا و پورسلین زمان بیشتری نیاز داشته و گاهی دو جلسه درمانی لازم دارد.
  • خوشبختانه شما به دلیل عملکرد بیحسی متوجه درد ناشی از ترمیم دندان خود نمی شوید.
  • به‌علاوه فشار واردشده به دندان‌ها در افرادی که عادت به دندان‌قروچه و یا جویدن سفت غذا دارند، می‌تواند باعث شکستن سرامیک و یا باز شدن آن از روی دندان و درنتیجه قرار گرفتن بافت سالم دندان در معرض پوسیدگی بیشتر شود.

یکی دیگر از مواد پر کننده دندان که کمتر استفاده می‌شود یونومر شیشه است که از آکریلیک و نوع خاصی شیشه ساخته می شود. این ماده پر کننده دندان برای پر کردن بخش هایی از دندان که زیر لثه قرار دارند و همچنین پر کردن دندان کودکان به کار گرفته می‌شود. یونومر شیشه فلوراید آزاد می‌کند بنابراین احتمال پوسیدگی مجدد دندان را کاهش میدهد. طول عمر یونومر شیشه ۵ سال برآورد می شود و قیمت آن تقریباً مشابه رزین کامپوزیت است. چنانچه دندان‌ها مستعد پوسیدگی باشد، دندانپزشک سیلانت دندان را توصیه می‌کند تا با شیارپوشی دندان‌های آسیا از جمع شدن پلاک و پوسیدگی آنها جلوگیری شود. هدف از درمان پر کردن دندان این است که بافت پوسیده برداشته شود و حفره ایجاد شده با مواد مخصوص پر شود تا دندان ظاهری طبیعی و عملکردی مناسب داشته باشد.

عصب کشی دندان

پر کردن دندان برای مواردی صورت می‌گیرد که پوسیدگی دندان خیلی عمیق نبوده و دندانپزشک از استحکام لازم دندان با استفاده از روش درمانی پر کردن مطمئن است. تمام دندان‌ها، چه عقب چه جلو، و تمام سطوح قابلیت این را دارند که با مواد پر کننده ترمیم شوند. مسواک زدن و نظافت دهان و دندان در هر شرایطی باید جزء برنامه روتین هر فرد باشد، اما این موضوع پس از بروز پوسیدگی دندان و درمان آن، اهمیت ویژه تری میابد.

پر کردن دندان

سپس در مرحله بعد دندانپزشک محل خالی شده از پوسیدگی را برای اطمینان از حذف کل پوسیدگی بررسی می کند. پس از آن به منظور آماده سازی دندان برای مرحله پر کردن، این حفره از باکتری ها و باقی مانده های پوسیدگی پاک می شود. در صورتی که این پوسیدگی نزدیک ریشه دندان باشد، ممکن است دندانپزشکتان از گلس اینومر، رزین کامپوزیت یا مواد دیگر برای محافظت از عصب استفاده کند.

پس از درمان

همچنین غذاهای چسبنده ممکن است به سطح دندان شما بچسبد و با مسواک زدن پاک نشود و زمینه ساز پوسیدگی وسیعتر دندان شما شود. به طور کلی خوراکی هایی که ممکن است بین دندان های شما گیر کند و باعث تجمع پلاک دندانی شود، پوسیدگی دندان شما را تشدید میکند. برای جلوگیری از چنین شرایطی لازم است بعد از هر وعده غذایی، دهان خود را مسواک بزنید و با خمیر دندان حاوی فلوراید بشویید. استفاده از لیزر برای پر کردن دندان ها از نظر علمی تایید شده است و پزشکان آن را به بیماران توصیه می کنند.

در سریع ترین زمان ممکن به دندان پزشک مراجعه کنید تا ارتفاع ماده پر کننده را کاهش دهد. وقتی برای پر کردن دندان به دندان پزشک مراجعه می کنید، برای بی حسی به شما داروی بی حسی موضعی تزریق می شود. سپس، دندان پزشک ترمیم دندان را با برطرف کردن پوسیدگی با هندپیس شروع می کند. هندپیس از مخروط های فلزی که فرز نامیده می شوند برای برش مینا و خارج سازی پوسیدگی استفاده می کند. دندان پزشک فرز هایی را مورد استفاده قرار می دهد که برای اندازه و محل پر کردگی دندان پوسیده شما مناسب هستند. طلا– ترمیم پر کننده طلا ابتدا در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شده و سپس در سوراخ دندان قرار می‌گیرد.

بی حس کردن دهان

آخرین روشی که قصد معرفی آن را داریم، ایمپلنت دندان با کمک طلا می باشد و همانطور که اطلاع دارید این روش بسیار پر هزینه است و حساسیت تکنیکی زیادی را لازم دارد و این که معمولا در دو جلسه صورت می گیرد. طلا دارای مقاومت بالایی است اما بیشتر افراد به خاطر جنبه زیبایی آن است که ترجیح می دهند از این ماده برای پر کردن دندان خود استفاده کنند. هنگامی که دندانپزشک کار پر کردن را به اتمام رساند، دندان را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که خیلی بلند نیست. گاهی اوقات به دلیل اینکه بی‌حس هستید، ایجاد حالت طبیعی در دندان همیشه آسان نبوده و بنابراین ممکن است پرکننده بطور کامل تنظیم نشود.

other