بیماری های دهان و دندان و علائم آن

بوی بد در دهان به صورت طولانی می‌تواند هم چنین ناشی از بیماری لثه باشد. استفاده از نخ دندان و مسواک به صورت دو با سه بار در روز اجباری است ایمپلنت دندان و می‌تواند بیماری لثه و بوی دهان شما را کنترل نماید. این کار به شستشو و خارج کردن مواد چسبنده و غذاهای اسیدی بین دندان ها کمک می کند.

دهان و دندان

تمیز کردن دندان از بروز پوسیدگی دندان که باعث می‌شود باکتری‌ها در دهان رشد کنند و باعث ایجاد بیماری التهاب لثه یا بیماری لثه شوند جلوگیری می‌کند. اگر شما به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار بیماری لثه شده اید می‌‌توانید از روش‌های مختلف از قبیل پر کردن دندان یا روکش کردن آن یا روش‌های بسیار پیچیده و پرهزینه مانند روت کانال دندان یا جراحی دندان برای خارج کردن دندان آسیب دیده و کاشت ایمپلنت به جای آن استفاده کنید. دانشمندان معتقدند سلامت دندان های شما به ترکیبی از عوامل ژنتیکی و بهداشت دهان و دندان ها بستگی دارد. شاید همه ما افرادی را بشناسیم که بسیار کم مسواک می زنند، همیشه در حال خوردن شیرینی جات و آبنبات هستند، و به ندرت دچار پوسیدگی دندان ها می شوند.

فلوشیپ درد های مزمن دهانی

حتی کسانی که به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده می کنند، دوبار در سال باید به دندانپزشک مراجعه کنند و از سلامت دندان های خود مطمئن شوند. دندانپزشک نه تنها مشکلات دندان را برطرف می کند بلکه می تواند راهکارهای درمان را ارایه دهد. بسیاری از والدین تصور می‌کنند که حفره‌های ایجاد شده ناشی از پوسیدگی دندان‌ها در کودکانشان اهمیتی ندارند، زیرا به هر حال این دندان ها جای خود را به دندان های جدید خواهند داد.

  • آموزش بهداشت دهان و دندان با هدف بالا بردن سطح آگاهی عمومی( رسیدن به این باور مهم که پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان از درمان آنها از لحاظ هزینه ووقت و حفظ سلامتی بدن به صرفه تر می باشد ) و فرهنگ سازی در بین گروههایی ازافراد جامعه برنامه ریزی شده که بیشتر دچار آسیبهای دهان و دندان می گردند.
  • تاثیری که تنباکو و سیگار کشیدن و محصولات بدون دود بر سلامت دهان و دندان می‌گذارند بسیار زیاد است که شامل بروز التهاب و بیماری لثه، تغییر رنگ مینای دندان، پوسیدگی دندان و بروز سرطان دهان است.
  • محلول دهان شویه اسیدیته دهان را کاهش می دهد، به پاک کردن نواحی درونی و اطراف دندان که مسواک زدن آنها بسیار سخت است، کمک می کند و دندان را محکم می کند.

خمير دندان‌هاي Crest – Signal – Close up – Sensodyine انواع خوب خارجي هستند. خميردندان‌هاي سفيد كننده و ضد جرم بايد به مدت محدود و با نظر دندانپزشك استفاده شود زيرا باعث سايش و حساسيت دنداني مي‌شود. براي كودكان تا زماني‌كه نمي‌توانند كف خميردندان را موقع مسواك‌زدن در دهان نگه داشته و سپس خارج كنند و احتمال خوردن خميردندان وجود دارد بهتر است بدون خمير دندان مسواك زد. مصرف برخی از دارو ها در هر سنی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای دندان ها می شود. پس قاعدتا افراد مسن و کهنسال بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های کلینیک دندانپزشکی هستند.

مهم ترین مشکلات دندان

اما هر چه که گذشت و متوجه مشکلات و دردهای ناشی از آسیب و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شدیم، پی بردیم که این اصول را کاش از همان دوران ادامه میدادیم. به نوعی می‌توان هر تلاشی برای از بین بردن پلاک‌های مضر و پیشگیری از آسیب به دندان و لثه را به عنوان تعریف بهداشت دهان و دندان در نظر گرفت. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مهم‌ترین راه های بهداشت دهان و دندان به حساب می‌آیند که همین مسئله اهمیت انتخاب نوع مناسب مسواک و نخ دندان را دوچندان می‌کند. علاوه بر مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، توصیه می‌شود که غذاهای خیلی شیرین مصرف نکنید، از دخانیات دوری کرده و همچنین هر شش ماه جهت تمیزکاری دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه نمایید. حفظ بهداشت دهان و دندان و لثه ها، ضروری است؛ چون بدون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، دندان ها ممکن است دچار فساد و لثه ها دچار بیماری شوند.

misc