جراحی لثه چه موقع لازم است؟

می توانید با استفاده از کمپرس سرد یا گرم و قرار دادن آن بر روی صورت از ورم جلوگیری کنید. بهتر این است که هر ۵ دقیقه یک در میان کیسه یخ را روی صورت و تکه های یخ، آب سرد یا بستنی را داخل دهان قرار دهید. هدف این است که ناحیه جراحی شده را با راهکار ۵ دقیقه در میان تا جایی که امکان دارد سرد نگه دارید. اگر دندانپزشک عمومی شما نتواند عمل جراحی پیوند لثه را در مطب خود انجام دهد، احتمالاً شما را به یک متخصص پریودنتیست ارجاع می‌دهد که اغلب با او کار می‌کنند.

جراحی لثه

پس از آن منطقه بین لثه و ریشه می‌تواند در طول فرایند بهبود، بازسازی گردد. جراحی زیبایی لثه یک روش درمانی برای اصلاح ناهنجاری های موجود در بافت لثه است. در 20 سال اخیر با پیشرفت های علم دندانپزشکی، جراحی زیبایی لثه نیز پیشرفت های چشم گیری داشته است.

رفع جرم و پلاک دندان‌ها با راهکار‌های خانگی

در ایمپلنت دندان بخش هایی از لثه که دارای مشکل هستند، حذف و یا ترمیم می شوند و به این ترتیب امکان رشد مناسب سایر اجزای لثه فراهم می شود. همینطور زمان هایی که نیاز به پیوند بافت جدید در محل آسیب دیده وجود دارد، جراحی لثه کاربرد دارد. در بسیاری وقت ها جراحی لثه پس از بسیاری از ترمیم های کم تهاجمی و درمان های بدون جراحی بر روی لثه ها انجام می شود. گاهی ممکن است فرد سطح سلامتی کافی برای عمل جراحی لثه نداشته نباشد و این قضیه می تواند عامل مهمی در انتخاب روش درمانی جراحی لثه باشد. از بین نرفتن پلاک از روی دندان ها سبب تشکیل جرم می شود و این مشکل فقط با مسواک زدن رفع نمی شود و در این موارد نیاز به جرم گیری وجود دارد. هر چقدر جرم بیشتری روی دندان ها باقی بماند، آسیب وارد شده به دندان ها بیشتر افزایش می یابد.

  • جراحی بر روی لثه به انواع مختلف می باشد، برای مثال ممکن است لثه شخصی در صورت هرگونه عامل فیزیکی دچار مشکل شده و بافت اولیه خود را از دست داده باشد که در این صورت عمل جراحی بر روی لثه به کمک این افراد خواهد آمد.
  • عامل اصلی بیماری لثه (پریودنتال) باکتری است که به شکل یک پلاک چسبنده و بی رنگ بطور مداوم بر روی دندان ها تشکیل می شود .
  • بعد از عمل جراحی لثه مهم است که پریودنتیست یا متخصص بهداشت دندان در باره چگونگی تمیز کردن دندان ها و بافت لثه با مسواک و خمیر دندان فلوراید ضد میکروبی، نخ دندان و دهانشویه ضد باکتری به شما اطلاعات بدهد.
  • عمل لثه به مجموعه اعمالی گفته می شود که در نهایت سبب پدید آمدن لثه ای زیبا و ترمیم شده خواهد شد.
  • زمانی که جراح لثه تشخیص دهد که نسوج اطراف دندانها ناسالم بوده و بواسطه اقدامات غیر جراحی قابل ترمیم و بازسازی نیست، اقدامات جدید درمانی با استفاده از تکنیک های کنترل شده میتواند آرامش را برای بیمار ایجاد کند.

از این رو روش های مختلفی برای جراحی زیبایی لثه وجود دارد که بر اساس مشکل بیمار و تشخیص پزشک برای فرم دادن یا ایجاد پیوند بافت جدید در قسمت های مختلف لثه مانند ردیف جلوی دندان ها در فک بالا استفاده می شود. همچنین در قسمت هایی که بافت لثه بیش از حد کافی وجود دارد و لبخند فرد را تحت تاثیر قرار داده است، می توان جراحی زیبایی لثه را برای رفع مشکل به کار گرفت. عدم وجود حجم کافی از بافت لثه نیز می‌تواند از طریق جراحی‌ زیبایی لثه اصلاح شود. از این نوع عمل کلینیک دندانپزشکی برای تغیر شکل لثه و به عبارتی لبخند لثه ای که بهتر به نظر بیاید استفاده می شود. در فردی که دندان ها پس رفته و بافت لثه به طرف دور از دندان تحت فشار قرار گرفته می تواند این عمل جراحی لثه را انجام دهد. پیوند لثه با گرفتن نمونه ای از سقف دندان و درکنار قرار دادن لثه اطراف دندان می تواند انجام بگیرد.

جراحی بازسازی استخوان:

نتایج حاصل از این درمان ایجاد توازن و تناسب بین دندان ها و لثه، تقارن خط لثه در هنگام لبخند و زیبایی طرح لبخند را به همراه دارد. این عمل ممکن است برای یک دندان یا برای هم سطح نمودن خط لثه ای یا دندان های زیادی انجام شود تا نهایتا لبخند وسیع و با حالت طبیعی ایجاد شود . عمل افزایش طول تاج ، حد لثه و استخوان اطرا ف دندان را تغییر می دهد به طوری که دندان ها بیشتر در دسترس قرار گرفته و قابل ترمیم شوند ، عمل افزایش طول تاج برای بهبود زیبایی انجام می شود . در فرایند کانتورینگ لثه که تنها در یک جلسه انجام می شود، خط لثه تغییر شکل داده می شود تا لبخند متعادل و متقارن تری بوجود آید. در روش سنتی کانتورینگ لثه پس از بی حس کردن موضع جراحی از یک اسکالپل دندانپزشکی (نوعی تیغ جراحی که تیغه ی آن محدب است) استفاده می شود.

misc