خدمات تخصصی جراحی لثه

تجمع باکتری ها در لثه و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و سایر مواردی که در ادامه گفته می شود، را تحت عنوان التهاب و یا بیماری لثه می نامند. اگر در زمان مناسب به درمان آن پرداخته نشود، عفونت به طرز خطرناکی در دهان پخش شده و به دیگر دندان ها آسیب جدی می رسد. گاهی اوقات جرم ایجاد شده بر روی دندان به مرور زمان باعث عفونت و التهاب در لثه می شود. تشخیص اینکه آیا لثه نیازمند جراحی و یا شکافتن است با پزشک متخصص می باشد. در نگاهی اجمالی جامعه ی پزشکی انجام هر گونه جراحی که در مطب به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی روی لثه ها انجام می شود را جراحی لثه می گوید. معمولا زمانی که در اطراف لثه ها جرم جمع می شود باعث می گردد تا گاهی لثه شما التهاب داشته باشد و این سر آغاز شروع بیماری های دهان و دندان است و می تواند منجر به عفونت های شدید در لثه نیز گردد.

جراحی لثه

متخصص لثه به دلیل از دست رفتن نسج استخوان حمایت کننده یک روش بازسازی نسجی را توصیه می کند این روش ها به واسطه ی باز سازی استخوان و نسوج از دست رفته می توانند روند تخریب را معکوس کنند . در ضمن این اقدامات ، متخصص لثه ، نسوج لثه را کنار زده و باکتری های مسبب بیماری را خارج می کند . ایمپلنت دندان حذف باکتری های موجود و باز سازی استخوان و نسوج به کاهش عمق پاکت و بازسازی آسیب های ناشی از پیشرفت بیماری لثه کمک کند. بیماری لثه از وجود یک باکتری در دهان آغاز میشود که به دندان‌ها متصل می‌شود. باکتری‌ها انباشته و تکثیر می‌شوند و لایه‌ای نازک تحت عنوان پلاک دندان تشکیل می‌دهند.

کلینیک زیبایی رختوحید

در این جراحی، پس از کنار زدن لثه، جرم های زیر لثه را برداشته و سلول های بیمار استخوان را برمی دارد. سپس ناحیه عمل شستشو داده شده، به لثه فرم داده و به محل اولیه بخیه زده می شود. بین لبه ی لثه و دندان ها فضایی خالی وجود دارد که بیشتر مواد غذایی هنگام جویدن در آن فضا جمع می شوند. اهمیت مسواک و نخ دندان در این جا مشخص می شود که در صورت عدم مسواک زدن این مواد با اسید دهان ترکیب شده و موجب التهاب یا عفونت می گردد. استفاده از نخ دندان سبب می شود تا دندان ها از تمام مواد و ذرات باقی مانده در دهان پاک سازی شود و جرم کمتری دندان ها را فرا بگیرد. اگر عفونت ایجاد شده با جرم گیری به طور کامل از بین نرود، حتما کلینیک دندانپزشکی انجام می شود.

  • اندکی تورم اغلب تا ۳ روز پس از جراحی لثه طبیعی است، پس از آن از شدت تورم کاسته می شود.
  • هدف از هر گونه جراحی لثه، متوقف کردن میزان پیشروی بیماری لثه با حذف باکتری، جرم (یا پلاک) ایجاد شده توسط این بیماری و حفظ هرچه بیشتر استخوان فک می‌باشد.
  • پس از بررسی دقیق نیز با توجه به تشخیص خود برنامه درمانی مشخص و جراحی لثه مخصوص به مشکل فرد را به بیمار توصیه می کند و بر اساس آن درمان بیماری لثه را آغاز می کند.

آندوتوکسین ها سمومی هستند که از باکتری های بیماری زهی موجود در پلاک دندان (پلاک میکروبی) ترشح شده و در محیط اطراف لثه پخش می شوند این سموم موجب تورم لثه و در واقع یک بیماری پیشرفته ی پریودنتال می گردند. اندکی تورم اغلب تا ۳ روز پس از جراحی لثه طبیعی است، پس از آن از شدت تورم کاسته می شود. تورم در قسمت گونه روی ناحیه ی جراحی نشاندهنده ی واکنش التهابی بافت به عمل جراحی است که اغلب تا روز چهارم پس از عمل برطرف خواهد شد. با این حال اگر تورم بیش از حد به نظر می رسد و با تب همراه است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

عمل پیوند استخوان

در این فرآیند، متخصص لثه یک نمونه بافت از هر جای دیگری در دهان شما برمی دارد و آن را به لثه ی شما می چسباند تا بافت لثه ای که عقب رفته یا در هنگام جراحی برداشته شده را جایگزین کند. این فرآیند هم برای درمان بیماری های لثه و هم برای اهداف زیبایی استفاده می شود، زیرا این فرآیند نواحی از دندان که ریشه در آن جا بیرون زده است را می پوشاند و ظاهر بهتری به دندان می دهد. خوشبختانه با ارایه تکنیکهای نوین دندانپزشکی بسیاری از بد شکلی های دندان و لثه قابل اصلاح شده است. کجی های دندان و فاصله بین دندان و میزان نمایان بودن بیش از حد لثه را می توان تصحیح کرد. تکنولوژی لیزر نیز یکی از آخرین روشهای دندانپزشکی است که با لیزر دندان جراحی لثه و دهان بدون درد و خونریزی را می توان تجربه کرد. درمان های التهاب های لثه بعد از جراحی های نظیر ایمپلنت دندان نیز در درمان های لثه لحاظ می شود.

به این ترتیب گیر و دید و دسترسی کافی برای انجام درمان های بعدی فراهم خواهد شد. با انجام جراحی افزایش طول تاج، لثه اضافه برداشته شده و طول تاج دندان ها افزایش می یابد. این مسئله باعث می گردد به هنگام لبخند دندان ها تناسب زیباتری داشته باشند. در مواردی که به انجام جراحی لثه نیاز باشد، بافت لثه تحلیل رفته است و به همین خاطر دیگر نمی تواند کل ریشه دندان را بپوشاند یا به میزان کافی برای گرفتن و نگه داشتن دندان در جای خود قدرت ندارد. در اینگونه مواقع دندان ها ممکن است در جای خود سست شده و هدف از عمل جراحی لثه تجدید ساختار بافت لثه تحلیل رفته، افزایش طول تاج و حفظ ساختار آن است.

در بعضی موارد، به دلیل تحلیل رفتن لثه در طول زمان، هنگام لبخند، ریشه دندان ها در معرض دید قرار می گیرد. این موضوع دندان ها را بلندتر از حالت معمول نشان می دهد و فرد را مسن تر از سن واقعی نشان می دهد. در این شرایط جراحی پیوند لثه و روش هایی که موجب پوشش دهی ریشه دندان است، برای حل این مشکل کارآمد هستند. استفاده از این روش ها برای پوشاندن ریشه دندان های در معرض دید، کاهش روند تحلیل لثه در آینده و حفظ ریشه دندان ها در برابر پوسیدگی انجام می شود. خونریزی و ورم که احتمالاً می تواند ریسک ایجاد عفونت را افزایش دهد، ممکن است برای دو تا سه روز پس از عمل جراحی لثه ادامه داشته باشد.

anonymous