رشته دندانپزشکی مناسب چه کسانی است؟

دکتر وحید زند در سال 1378 از دوره دندانپزشکی عمومی فارغ التحصیل شد و پس از گذراندن دوره طرح نیروی انسانی وارد دوره تخصص اندودنتیکس دانشکده دندانپزشکی مشهد شد و در سال 1383 موفق به دریافت بورد تخصصی اندودنتیکس شد و از ان تاریخ تا کنون به عنوان عضو هییت علمی دانشکده دندانپزشکی تبریز مشغول فعالیت می باشد وی هم اکنون درجه استاد تمام دپارتمان اندودنتیکس دانشکده دندانپزشکی تبریز را دارد. دکتر نجمه اخلاقی متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان و دارای بورد تخصصی؛ متولد سال 1363 و پس از اتمام تحصیلات متوسطهبلافاصله در سال 1381 با شرکت در کنکور سراسری و قبولی دراین امتحان توانستند در رشته دندان پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان وارد شوند. در دوره دکترای عمومی توانستند رتبه برتر ورودی سال 1381 در رشته دندان پزشکی را کسب کنند و سپس با شرکت در دوره بورد تخصصی، تخصص کودکان و نوجوانان توانستند رتبه 21 تخصص سال 1387 را کسب کنند و در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دوره تخصصی خود را ادامه دهند؛ و رتبه اول بورد تخصص کودکان و نوجوانان کشور را نیز بدست اوردند. باید توجه داشت که به دلیل افزایش پذیرش این رشته، خطر اشباع شدن رشته دندانپزشکی تا چند سال دیگر یا کاهش درآمد آنها دور از انتظار نیست. This data was done by GSA Content Generator Demoversion.

  • پیشگیری از بدشکلی های فک و صورت
  • طی یکی دو هفته بصورت کامل بهبود مییابد
  • کاهش زمان پروسه/ افزایش سرعت انجام کار
  • عملها و فرایندهای پیوندی

دندانپزشک گاهی صفحه کوچک لاستیکی با بدنه فلزی (رابر دم) را دور دندان پوسیده میگذارد تا مایعات و ذرات دندان وارد دهان و گلو نشود. کامپوزیت دندان ونیر روشی عالی برای اصلاح دندان های ترک خورده، شکسته و تغییر رنگ داده شده است و یا به عنوان یک جایگزین مکمل برای پر کردن آمالگام نقره ای و دندان های پوسیده استفاده می شود. در شهر یزد و در مدرسه نمونه دولتی تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان رسانده و در سال ۱۳۸۱ با رتبه عالی در کنکور سراسری در رشته دندانپزشکی دردانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شدند.ایشان پس از دوره سه ساله رزیدنتی و دریافت بورد تخصصی، در دانشکده دندانپزشکی قزوین به عنوان عضوهیئت علمی دانشگاه مشغول به کار شدند و اکنون مشغول فعالیت درمانی میباشند. وی در سال ۱۳۷۷برای دوره تخصصی ترمیمی و زیبایی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۸۰ با موفقیت در امتحانات بورد کشوری ،موفق به اخذ مدرک تخصصی دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی گردید. در مورد کامپوزیت ونیر می توان گفت که روشی تقریبا بدون ضرر برای زیبایی لبخند های شما می باشد. مزایای زیادی در این نوع وجود دارد که از جمله ی آن می توان به ” به حالت عادی برگشتن فک ، جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان های مجاور، تحرک ناپذیری (اذیت نکردن آن در دهان و جا به جا نشدن آن )، کم کردن درد دندان ، فیکس بودن و از ایجاد دردسرهای بعدی جلوگیری کردن ، اشاره کرد.فلز تیتانیوم تا کنون از مزیتهایی برخوردار می باشد که با واسطه ی اتصال و پیوند بیولوژیکی با استخوان خیلی از مشکلات استخوانی و بیماری های زیادی را بهبود بخشیده است.

باد کردن لثه

پس از این که کار عصب کشید دندان انجام شود وجود حساسیت در بخش تاج دندان امری عادی تلقی می شود و نباید نگران این مورد باشید زیرا به صورت موقتی می باشد و به صورت خود به خود رو به بهبودی می گراید. همچنین، دهان شویههای تبلیغاتی نیز یکی از موضعات مهم این رشته بهشمار میرود زیرا بعضی از مطالعاتی که در این رابطه صورت گرفته، سرطان دهان را به استفاده از آنها ربط میدهد. یکی دیگر از مواردی که کودکان به رنگآمیزی آن علاقهمند هستند، نقاشی حیوانات ناشناخته است. در صورتی که آسیب به دندان کودک به صورتی باشد که پالپ یا ریشه دندان را از میان برده باشد و لثه در معرض آسیب می باشد می بایست عصب کشی انجام شود. اخیرا، اندامی که بیش از پیش مدنظر و در معرض توجه بانوان و آقایان قرار گرفته است، اندام لاغر است. اما بسیاری از مشکلات زیبایی را که بیماران دارند می توان با کامپوزیت ونیر تصحیح کرد. دکتر نگار محمدی از سال 1380تا کنون در زمینه درمانهای زیبایی و ترمیمی ،به صورت خصوصی فعالیت می کنند. وی از سال ۱۳۸۰ به مدت ۳ سال استادیار و مدیر گروه بخش ترمیمی دانشکده دندانپزشکی رفسنجان بود. پس از درمان عصب کشی کودک می بایست مسواک زدن را به صورت مرتب در برنامه روزانه خود قرار دهد و در حین مسواک اطراف لثه ها باید بسیار مراقب بود تا دچار آسیب نشود.

کامپوزیت دندان

از طرف دیگر، در صورت مواجهه با موارد مشکوک کووید-۱۹ بیماران میتوانند در یک اتاق ایزوله و با تهویه مناسب و یا در اتاقهای تحت فشار منفی معالجه شوند . کامپونیرها سیستم های نسبتا جدید و البته پیشرفته ای از انواع کامپوزیت دندان محسوب می شوند که کل پروسه کاشت آن یک جلسه طول می کشد و نیاز به لابراتوار ندارد و همین امر آن را مقرون به صرفه تر از ونیرهای سرامیکی کرده است. با بهبود وضعیت لبخند و قدرت تکلم شخص در طول روز بیشتر لبخند می زند و راحت تر صحبت می کند و همین موضوع باعث بالا رفتن اعتماد به نفس او می شود. این در حالی می باشد که در صورتی دندان های شیری در کودکی کشیده می شود که لطمه ای در غذا خوردن و تکلم در کودک ایجاد نمی کند و کشیدن دندان ، رشد دندان را مسدود نکند. از انجا که لثه بافتی لغزنده است باعث جابجایی دندان مصنوعی در دهان در حین تکلم و غذا جویدن می شود و مشکلاتی را برای فرد ایجاد میکند. مراقبت های بعد از عصب کشی کودکان: داشتن درد کم پس از انجام عصب کشی طبیعی می باشد و این به این علت می باشد که عصب دندان در این درمان دندان پزشکی از میان رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *