مشکلاتی که مزه‌ بد دهان را ایجاد می کند

اصولاً نخ دندان خیلی بهتر از یک خلال دندان فاصله بین دندان‌ها را تمیز می‌کند و از تجمع باکتری‌ها در این ناحیه و تشکیل پلاک دندانجلوگیری می‌کند. دقت کنید که استفاده مداوم از خلال دندان برای تمیز کردن ذرات غذایی که در یک نقطه از دهان گیر می‌کند، می‌تواند نشان دهنده یک مشکل در این قسمت از دهان باشد که برای رفع آن باید حتماً به دندانپزشکمراجعه کنید. در سراسر جهان دندانپزشکان، درمان مشکلات غیر اورژانسی را به تعویق انداخته اند که در این شرایط مراقبت های خانگی اولین خط دفاعی است. مصرف کربوهیدرات ها و ترشح اسید توسط باکتری های دهان، عامل پوسیدگی دندان است. التهاب مزمن بافت های حمایت کننده دندان، بیماری لثه یا پریودنتال نامیده می شود. هر دو عارضه با رژیم غذایی نامناسب، مصرف دخانیات، ضعف سیستم ایمنی بدن و بهداشت ضعیف دهان تشدید می شود.

مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان شما همچنین می تواند در بروز بیماری ها و شرایطی مانند اندوکاردیت، بیماری های قلبی عروقی و ذات الریه نقش ایفا کند. به این ترتیب یک لایه چسبنده از باکتری به صورت مداوم و ماندگار بر روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. هنگامی که فرد مواد غذایی یا نوشیدنی‌های حاوی قند مصرف می‌کند، باکتری‌های موجود در پلاک این مواد قندی را مصرف کرده و در نتیجه این فرآیند در دهان اسید ترشح می‌شود. ضخامت پلاک ایجاد شده بر روی دندان‌ها می‌تواند باعث شود اسید ترشح شده توسط باکتری‌ها به صورت بلندمدت در معرض تماس با دندان‌ها قرار گرفته و با گذشت زمان باعث تجزیه و از بین رفتن مینای دندان شود.

دهان و دندان

2- به طور منظم برای بررسی سلامت دندان هایتان نزد دندانپزشک بروید (حداقل سالی یک بار). او می تواند نحوه صحیح تمیز کردن دهان و مسواک زدن دندان ها را به شما بگوید و هر نوع بیماری لثه، خشکی دهان یا سایر مشکلات دهانی را که باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند، تشخیص دهد و آن را درمان کند. یکسری از تغییر رنگها بر روی دندان وجود دارد که در واقع جرم دندان نیستند بلکه پوسیدگی هائی هستند که معمولا به صورت سیاه رنگ بر روی دندان مشاهده میشود و در حالت های پیشرفته به صورت حفره در می آیند و در نهایت با پیشرفت پوسیدگی دندان درد شروع دندان شروع می شود . ویتامین D نیز یکی دیگر از ویتامین های ضروری برای سلامت دهان و دندان است که از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. کمبود این ویتامین در بدن می‌تواند موجب بروز سندورم سوزش دهان شود که با علائمی چون درد و سوزن‌سوزن شدن زبان، خشکی، بی‌حسی و تلخی دهان همراه است.

علائم اولیه پوسیدگی دندان شامل احساس درد هنگام گاز زدن مواد غذایی، احساس حساسیت دندان یا احساس درد دندان است. هنگامی‌که پس از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات دندان‌های خود را به صورت منظم تمیز نکنید یک ماده ضروری برای رشد میکروب‌ها فراهم خواهد شد. این میکروب‌ها می‌توانند طی مدت ۲۰ دقیقه پس از خوردن مواد غذایی شروع به تشکیل پلاک روی دندان نمایند بنابراین اگر معمولاً از غذاهای حاوی کربوهیدرات استفاده می‌‌کنید باید حتما روزی دوبار دندان‌های خود را مسواک بزنید. در واقع استفاده از دهانشویه نیز به اندازه مسواک زدن حائز اهمیت است و نباید از انجام آن غفلت نمایید. با این حال در این مقاله شما را با مزیت ها و فواید دهانشویه برای سلامت دهان و دندان ها آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

بیماری‌های قلبی عروقی

مسواک را به آرامی در دهان حرکت دهید و با حرکت دورانی سعی کنید باقی مانده غذا را از لابلای دندان ها پاک کنید. گاهی اوقات درست مسواک نزدن و پاک نکردن برخی جرم ها منجر به بیماری ایمپلنت دندان می شود. کودکان بعد از آموزش دیدن کامل بهداشت دهان و دندان و کسب مهارت های لازم برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می توانند، از دهانشویه زیر نظر والدین خود، برای تکمیل بهداشت دهان و دندان بهره مند شوند. تشویق شما یا پرستار سالمند به جویدن آدامس بدون قند می‌تواند مفید باشد زیرا جریان بزاق دهان را افزایش داده و بزاق اضافی ایجاد می-کند.

بین دندان ها محل مناسبی است برای باقی ماندن مواد غذایی و بعد از آن رشد انواع باکتری است که با فعالیت این باکتری ها اسیدی تولید می‌شود که روی دندان ها و بوی دهان بسیار تاثیر بدی دارد و می‌تواند در سطح دندان ها حفره‌هایی را ایجاد نماید. شما با استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی و یا در پایان روز، می‌توانید از این اثرات مخرب و از پوسیدگی دندان های خود جلوگیری نمایید. تحقیقاتی که اخیراً بر روی بزرگسالانی که به طور منظم از نخ دندان و سایر وسایل موجود برای تمیز کردن بین دندان‌های خود استفاده می‌کنند، انجام شده است نشان داده که این افراد کمتر به بیماری التهاب لثه مبتلا می‌‌شوند. به علت موانعی که در خصوص تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد این که از همه بیماران بخواهیم که باید از نخ دندان استفاده کنند و این کار را به یک عادت روزمره برای مراقبت از دهان و دندان تبدیل کنند کار دشواری است. دندان پزشکان باید به عنوان یک مربی دلسوز و کارآزموده بیماران خود را تشویق کنند که به صورت منظم با استفاده از نخ دندان یا مسواک بین دندانی به تمیز کردن دندان‌های خود بپردازند. صحبت کردن در خصوص وسایل مختلفی که برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد می‌‌تواند اطلاعات سودمندی را در خصوص روش‌های موجود برای تمیز کردن دندان‌ها و مهارت های ضروری برای ارتقاء سطح سلامت دهان و دندان در اختیار بیماران قرار دهد.

آشنایی با چند مشکل رایج دهان و دندان

به این ترتیب احتمالاً لازم است از یک روکش بر روی دندان برای نگه داشتن بخش‌های جدا شده دندان در کنار یکدیگر استفاده شود. به هر حال، در صورتی که ترک‌خوردگی به خوبی بازیابی و ترمیم نشود، دندان به تدریج حساس شده و در برابر فشار ناشی از جویدن دچار درد خواهد شد. به همین خاطر همواره مهم است که بازیابی یک دندان ترک خورده قبل از شکستن آن انجام شود، زیرا در برخی موارد امکان پر کردن یا روکش کردن دندان شکسته وجود ندارد و دندان‌پزشک مجبور می‌شود دندان شکسته را در دهان بکشد. اگر نخ دندان ندارید، برای تمیز کردن ذرات غذا از بین دندان‌ها می‌توانید از خلال دندان استفاده کنید، اما خیلی مراقب باشید. زیرا اگر خلال دندان را محکم روی لثه‌ها فشار دهید، ممکن است به لثه آسیب وارد کند یا حتی بدتر از آن، ذره‌ای از خلال دندان کنده شده و در زیر خط لثه گیر کند.

  • افراد دارای خشکی دهان باید آب زیاد بنوشند و سیگار و کافئین را ترک کنند.
  • در حقیقت اگر مشکل کودک بسیار محدود باشد، احتمالاً نیازی به استفاده از روش درمان خاص برای وی نیست.
  • اگر کودک تحت هیچ شرایط علاقه‌ای به مسواک زدن از خود نشان نداد و حاضر به انجام این کار نشد از یک دندانپزشک متخصص کودکان کمک بگیرید.
  • وجود فاصله بین دندان ها می تواند باعث ایجاد پوسیدگی بین دندانی و بر هم خوردن زیبایی طرح لبخند شود و می‌بایست بسته شود.

همانطور که خواندید، این ویتامین‌ها می‌توانند از بروز بیماری‌های مربوط به کلینیک دندانپزشکی مانند عفونت و تورم لثه‌ها، تضعیف ریشه و مینای دندان جلوگیری کنند و در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به حفظ سلامت دندان‌ها کمک نمایند. شما می‌توانید علاوه بر مصرف ویتامین‌های یاد شده و رعایت بهداشت دهان و دندان، با عدم مصرف برخی مواد غذایی مضر به سلامت بیشتر دهان و دندان خود کمک کنید. به عنوان مثال کربوهیدارت‌ها مانند چیپس می‌تواند در دهان به اسید تبدیل شده و موجب ایجاد حفره شوند. مصرف شیرینی و انواع تنقلات منجر به پوسیدگی دندان می‌شود و مصرف نوشیدنی‌های گازدار نیز موجب از بین رفتن مینای دندان خواهد شد. بنابراین با عدم مصرف این مواد غذایی و تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود می‌توانید سلامت دهان و دندان‌تان را تضمین کنید. یکی از مهمترین اصولی که می‌تواند بسیار در بهداشت دهان و دندان شما موثر باشد، استفاده صحیح از نخ دندان است، که البته زیاد توجه خاصی به آن نمی‌شود؛ اما باید بدانید که نخ دندان یکی از راه های بسیار موثر در رعایت بهداشت دهان و دندان ها است و حذف کردن آن می‌تواند آسیب های جدی به دندان‌ها وارد نماید.

دستورالعمل استفاده از دهانشویه:

اگر بین دو دندان فاصله ای به وجود بیاید که اندازه آن بیش از 0.5 میلی متر باشد می تواند مشکلاتی برای سلامت دهان و دندان و حتی زیبایی افراد ایجاد کند. در دندانپزشکی به این فاصله دیاستما گفته می شود و مساله بسیار رایجی در میان انسان ها است. وجود فاصله بین دندان ها می تواند باعث ایجاد پوسیدگی بین دندانی و بر هم خوردن زیبایی طرح لبخند شود و می‌بایست بسته شود. این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید علل اصلی ایجاد این فاصله چیست، چطور باید آن را برطرف کرد و چرا بهترین روش درمان آن مراجعه به یک دکتر ارتودنسی و انجام درمان ارتودنسی دندان است. جوامع دندانپزشکی انگلیس نیز برای مناطقی که آب آشامیدنی آنها کمتر از 0/3 میلی گرم در لیتر فلوراید دارند و برای کودکانی که زیاد دچار پوسیدگی می شوند.مصرف قرص فلوراید بستگی به عوامل متعددی همچون سن، بهداشت دهان، میزان پوسیدگیهای موجود در دهان و مقدار فلوراید دریافتی کودک در رژیم غذایی دارد.

general