پر کردن دندان با کامپوزیت و مواد سفید

علاوه بر این ممکن است در اثر بی حس بودن فضای دهان و بافت لثه ها، بدون اینکه متوجه شوید لب یا بخش داخلی گونه خود را گاز بگیرید و بافت دهان شما آسیب ببیند. اگر تا زمان از بین رفتن مواد بی حسی نمی توانید صبر کنید، بهتر است غذاهای سبک و نرم مانند پوره سیب زمینی، ماست یا سوپ ملایم یا آب با دمای معمولی میل کنید. همچنین در حال خوردن غذا از طرف دیگر دهان برای جویدن استفاده کنید و کمی مراعات کنید تا دندان شما به حالت عادی برگردد. در واقع برای پر کردن دندان از دو نوع ماده سفید یا کامپوزیت و ماده سیاه یا آمالگام استفاده می شود.

پر کردن دندان

وقتی که فرایند چند لایه‌ای تمام شد، دندانپزشک ماده کامپوزیتی را به شکلی که مدنظر است درمی‌آورد، مواد اضافه را تراشیده و نهایتا آن را جلا می‌دهد. هم رنگ بودن مواد پرکننده کامپوزیت با رنگ دندان و مشخص نبودن دندان پرشده یکی از دلایل محبوبیت فراوان آن است. مواد کامپوزیت دندان اگرچه قیمت بالایی ندارند ولی معمولا پس از 5 سال نیاز به تعویض دارند، همچنین این مواد مانند مواد فلزی با دوام نیستند .کامپوزیت نسبت به امالگام گرانتر و در مقابل طلا بسیار ارزان تر است. برای دندان های جلویی کلینیک دندانپزشکی با کامپوزیت هم رنگ دندان بیشتر توصیه می شود. پر کننده های کامپوزیتی بسیار قوی و مستحکم هستند حاشیه و اطراف دندان را محکم و متراکم می پوشانند. آنها بسیار سخت هستند و یک پر کننده کامپوزیت در جای مناسب می تواند چندین سال دوام داشته باشد.

درمان پر کردن برای ترمیم دندان‌هایی انجام می‌شود که آسیب چندانی ندیده‌اند و دندانپزشک مطمئن است که مواد مخصوص استحکام لازم دندان را ایجاد می کند. لازم به ذکر است تمام دندان‌ها، چه عقب چه جلو و تمام سطوح قابل پر کردن هستند. با این درمان ساده، دندان ترمیم می‌شود و از ورود و رشد باکتری ها در حفره دندان و فرسایش دندان جلوگیری می شود.

اینلی طلا به خوبی توسط بافت لثه تمام می‌شود و به علت استحکام و دوام بالا می‌توان تا بیش از ۲۰ سال از آن استفاده کرد. با این حال این مواد پر کننده گران‌ترین گزینه بود و همچنین به علت رنگ طلایی ممکن است مطلوب برخی افراد نباشد. با استفاده از کامپوزیت، بسته به سیستم مورد استفاده، دندان اغلب بعد از پر شدن دچار کمی حساسیت می‌شود.

عوارض پر کردن دندان

علائمی مانند تغییر رنگ بصورت نقطه یا لکه زرد تا قهوه ای و حتی سیاه که قبلا نبوده، حساسیت و درد در هنگام خوردن شیرینی یا ترشی یا هنگام تماس مسواک با دندان دارد. ( درد در موارد دیگر ممکن است نیاز به درمان دیگری داشته باشد)، همچنین ایجاد شدن حفره کوچک روی سطح جونده یا سطوح دیگر دندان میتواند نشاندهنده پوسیدگی دندان باشد. پس برای داشتن دندانهای سالمتر بهتر است معاینات دوره ای دندانپزشکی بین ۴-۶ ماه یکبار انجام شود. این مواد متناسب با قسمت پرشونده ، متفاوت است به این صورت که برای پر کردن دندان های آسیایی که وظیفه جویدن غذا را به عهده دارند، باید از مواد سخت تر و مقاوم تر استفاده شود. اما این شرایط برای دندان های جلویی متفاوت است به گونه ای که هم رنگ بودن مواد با دندان های جلویی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  • پر کردن یا ترمیم دندان به عملیات برگرداندن شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کننده دندان را پر کردن دندان می‌گویند.
  • باندینگ کامپوزیت برای دندانهای جلویی به زیبایی و جلوه گری دندانهای جلو کمک مینماید.
  • برای ساخت آمالگام جیوه مایع با پودر نقره، قلع و سایر فلزات مخلوط می‌شود که این‌ اجزا در یک کپسول قرار دارند.
  • در ترمیم با رزین کامپوزیت نیازی به تراشیدن میزان زیادی از دندان نیست زیرا این ماده برخلاف آمالگام به صورت شیمیایی به دندان میچسبد.
  • بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن به صورت مرتب، استفاده از نخ دندان و دهان شویه است.

مواد قندی هم می‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند، این پوسیدگی‌ها در ابتدا اندک بوده اما کم کم شروع به رشد و بزرگ شدن می‌کنند اگر بهداشت دهانی بهبود پیدا نکند. پر کردن دندان راهی عالی برای بهبود لبخندی است که دچار مشکل شده است و باعث می‌شود دندان‌‌هایتان دوباره شکلی طبیعی‌شان را پیدا کنند. پوسیدگی دندان به هر دلیلی ممکن است ایجاد شود ولی باید به سرعت درمان شود تا پوسیدگی پیشرفت نکرده و دندان های دیگر و یا ریشه دندان را تحت تاثیر قرار ندهد. مدتی بعد از پر کردن دندان ممکن است حساسیت ایجاد شود که یک موضوع طبیعی قلمداد می شود. اما اگر حساسیت بعد از دو هفته ادامه دار بود باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید .

فرایند پر کردن دندان

سپس از دریل، دستگاه ایر ابریژن (تراش با فشار هوا) یا لیزر برای برداشتن قسمت پوسیده دندان استفاده می‌کند. وقتی که پوسیدگی به طور کامل برداشته شد، دندانپزشک با تمیز کردن حفره‌های باکتری و مواد غذایی تجمع یافته، شرایط لازم برای قیمت ایمپلنت دندان را فراهم می‌‌کند. اگر پوسیدگی به ریشه نزدیک باشد، دندانپزشک برای حفظ ریشه، یک لاینر ساخته شده از گلاس آینومر، کامپوزیت رزین، یا مواد دیگری را در آن قسمت قرار می‌دهد. معمولا پس از قرار دادن پر کننده دندانپزشک آن را پرداخت و جلا می‌دهد.در پرکردن با مواد پرکننده همرنگ دندان، چند مرحله اضافه دیگری هم لازم است که در پایین بیان می‌شود. پس از اینکه دندانپزشک پوسیدگی را برداشته و آن قسمت را تمیز می‌کند، ماده همرنگ دندان به صورت لایه لایه اعمال می‌شود. سپس نور مخصوصی روی آن اعمال می‌شود که باعث سخت شدن هر یک از لایه‌ها می‌شود.

همچنین برای ترمیم دندانهایی که خیلی ساییده شده اند مثلا در دندان قروچه شدید، از مواد پر کننده استفاده می شود. اگر دندان شیری دچار پوسیدگی شود، پیشنهاد می شود از پر کردن دندان برای جلوگیری از پخش شدن پوسیدگی استفاده شود. اگر پوسیدگی ایجاد شده گسترش پیدا کند و امکان بازیابی آن با مواد پر کردن دندان وجود نداشته باشد، ممکن است از روکش بر روی دندان استفاده شود. در این حالت روکش می تواند حمایت کاملی از دندان شیری به عمل آورده و آن را تا زمان آماده شدن دندان دائمی برای رشد، در دهان حفظ کند. [newline]در کلینیک دندانپزشکی ترنج ابتدا دندانپزشک نواحی اطراف دندان پوسیده را بی حس می کند. سپس از یک وسیله برشی مانند مته و یا لیزر برای برداشتن قسمت پوسیده شده دندان استفاده می کند. انتخاب ابزار این کار بستگی به سطح راحتی دندانپزشک، آموزش، و موقعیت و میزان پوسیدگی دارد.

و زمانی که بافت آسیب دیده برداشته شد، دندانپزشک از لیزر برای سخت کردن مواد پر کننده استفاده می کند. لیزر از جنس امواج الکترومغناطیسی (نور) می باشد و تفاوت اصلی لیزر با نور معمولی در این است که در نور معمولی انواع طول موج ها وجود دارد و مجموعه آن ها یک نور را تشکیل می دهد اما در لیزر فقط یک طول موج وجود دارد. وقتی یک دندان در نتیجه پوسیدگی یا شکستگی آسیب کوچکی دیده است، به سادگی می توان آن را با استفاده از موادی که برای پر کردن دندان ها استفاده می شوند ترمیم کرد. این کار به محافظت از دندان در برابر آسیب های بیشتر کمک کند و آن را به عملکرد عادی خود باز می گرداند. دندانپزشک ها، مخصوصاً دندانپزشکان اطفال، هنگام ترمیم دندان ها، سلامت دهانی و ظاهر کودک را در اولویت قرار می دهد، آنها می خواهند کودکان شما سالم باشند در حالی که از لبخند خود اعتماد به نفس بگیرند. پر کردن دندان به معنی جلوگیری از وسیع تر و عمیق تر شدن پیشرفت پوسیدگی دندان است، اما به این معنی نیست که دندان های شما دیگر در معرض پوسیدگی نیست.

گفتنی است ماندگاری دندان پر شده با بهداشت دهان و دندان تاثیر مستقیم دارد و هر چه بهداشت دهان و دندان بیشتر رعایت شود، ماندگاری دندان پر شده نیز بیشتر خواهد بود. با وجود این مزایا میتوان از حالت نامطلوبی که هنگام پر کردن دندان در دهان ایجاد میکند چشم پوشی کرد. آمالگام به صورت مکانیکی در حفره دندان نگه داشته میشود زیرا نمیتواند به دندان بچسبد. بنابراین هنگام ترمیم با این ماده مقدار بیشتری از دندان باید تراشیده شود.

misc